Class Schedule - Spring 2018

CS#

Subject & Catalog #

Course title

Units

Days

Times

Room

Instructor

4013

GEP 200.1

Global Environmental Issues

3

M/W

9:20-10:35 am

 STEV 1002

Soto

4158

GEP 200.2

Global Environmental Issues

3

M/W

5:25-6:40 pm

 DAR 103

St John

4014/

4047/

4049/

4051

GEP 201

Global Environmental Systems

4

T/Th

9:20-10:35 am

DAR 102

Goman

GES Lab 1

 

T

1-2:50 pm

STEV 3065

TA

GES Lab 2

 

W

8-9:50 am

STEV 3065

TA

GES Lab 3

 

W

10-11:50 am

STEV 3065

TA

GES Lab 4

 

Th

3-4:50 pm

STEV 3065

TA

4015

GEP 202

Quantitative Methods

4

T/Th

8-9:50 am

STEV 2075

Soto/Hernandez

4016

GEP 203.1

Human Geography

3

T/Th

5:25-6:40 pm

STEV 1002

Isom

4056

GEP 203.2

Human Geography

3

M/W

4-5:15 pm

STEV 1002

Merilus

4017

GEP 205

World Regional Geography

3

M

7-9:40 pm

DAR 103

Sanchez

4018

GEP 206.1

Society, Environment, and Sustainable Development

3

M/W

2:30-3:45 pm

DAR 103

St John

4057

GEP 206.2

Society, Environment, and Sustainable Development

3

T/Th

8:30-9:45 am

ZINFANDEL

Isom

4020

GEP 310

Professional Preparation

2

M

10-11:50 am

ETC

St John

4021

GEP 312

Professional Conferences

1

T

11-11:50 am

STEV 2079

Hernandez

4022

GEP 320

Geopolitics

4

M/W

10-11:50 am

SALZ 2016

Baldwin

4023

GEP 327

Latin America and the Caribbean

4

M/W

6-7:50 pm

STEV 3028

Merilus

4024

GEP 330

Environmental History

4

M/W

8-9:50 pm

STEV 2001

Martin

4025

GEP 331

Restoration and Society

4

M

2-5:40 pm

STEV 2001

Watt

4026

GEP 335

US Environmental Policy

4

F

9-12:40 am

STEV 3038

Wagner

4027

GEP 340

Applied Ecology

4

T/Th

10-11:50 am

STEV 3049

Chamberlin

4028/

4054

GEP 341

Conservation Biology

4

T/Th

2:30-3:45 pm       

ETC

Chamberlin

Conservation Biology
Discussion Group 1

T

4-4:50 pm

ETC

Chamberlin

Conservation Biology

Discussion Group 2

Th

4-4:50 pm

ETC

Chamberlin

4156

GEP 359

Special Topics in Environmental Systems - Water Research Training

1

Th

3-4:50 pm

STEV 2075

Guilford

4029

GEP 360

Intro Planning

3

W

7-9:40 pm

STEV 3049

Kott

4030

GEP 361

Planning Theory and Method

3

 T/Th

4-5:15 pm

STEV 3040

Jacobson

4031

GEP 363

Land Use Law

3

T/Th

2:30-3:45 pm

STEV 3040

Jacobson

4032

GEP 368

Urban Design

3

M

4-6:40 pm

STEV 3077

Fisher

4033

GEP 371.1

Social Geography

3

M/W

2:30-3:45 pm

DAR 107

Ekman

4058

GEP 371.2

Social Geography

3

M/W

4-5:15 pm

DAR 107

Ekman

4034

GEP 379

Special topics in Sustain Coms: Land Use and Water Resources

3

T/Th

10:45-12 pm

NICHOLS 242

Jacobson

4035

GEP 385

Cartographic Visualization                           

4

T/Th

2:30-3:45 pm 

STEV 3015

Isom

Cartographic Visualization Lab                         

T/Th

4-5:15 pm

STEV 3059

Isom

4042

GEP 389

Advanced GIS

3

T/Th

11-11:50 am

STEV 3059

Clark

Advanced GIS Lab

T/Th

 9:20- 10:45 am

STEV 3059

Clark

4036

GEP 411

Planning: Professional Practice

1

T

9-9:50 am

 STEV 3015

Hinds

4037

GEP 416

Energy Forum

2

Th

5-6:50 pm

ETC

Soto

4038

GEP 441

Lab Methods in Physical Geography

2

F

1-1:50 pm

STEV 2061

Goman

Lab Methods in Phys Geog Lab

F

9-11:40 am

4039

GEP 443

Introduction to Agroecology

2

F

10-11:50 am

ETC

Hachmyer

4040

GEP 444

Native Plants in Restoration

2

F

2-3:50 pm

ETC

Herrmann

4041

GEP 475

Passive Solar Design

4

M/W

2-3:50 pm

ETC

Soto

4043

490B

Human Environment Capstone Seminar

4

M

4-5:50 pm

STEV 1028

Baldwin

W

4-5:50 pm

STEV 3077

4044

493B

Planning Workshop

4

M/W

1-3:40 pm

STEV 3065

Moore

F

10-11:50 am

4045

GEP 496

Special Topics: Watershed Modelling

4

T/Th

1-2:15 pm 

STEV 3059

Hernandez

Special Topics: Watershed Modelling  Lab

T/Th

2:30-3:45 pm

STEV 3059

Hernandez

1207

GLBL 350A

Serving the Global Community

1

W

6-7:50 pm

STEV 3059

Nardine

1160

GLBL 498

Capstone Seminar

4

M/W

4-5:50 pm

STEV 3059

Nardine

Schedule Notes

  • GEP 359: Meeting first half of semester only.